אמנות אורבנית: מהי ולאן מתאימה

עם השנים התפשטה לה גישה חדשה של אומנות, מדובר על אומנות אורבנית. אנחנו יכולים למצוא דוגמאות ממנה במגוון רחב של מקומות, בפרט בערים הגדולות. היום לא מעט רשויות מקומיות ברחבי העולם, נוהגות לעבוד עם אמנים שמתמחים ביצירת אומנות כזו, או שלחילופין, אותן רשויות מעלימות עין כשאותם אמנים פועלים בשטחן בצורות שונות.

אחרי שנסביר מהי אומנות אורבנית, נסביר בקצרה כיצד זה מתחבר לשטח בצורות שונות, ולאן זה יכול להתאים ומתי.

אומנות אורבנית, היא למעשה אומנות שנוצרות במרחבים פתוחים, ציבוריים, כשהמטרה היא שהיצירות ישתלבו בשטח בצורה טבעית. לעיתים מדובר בציורים, לעיתים בפסלים, לעיתים ביצירות אחרות. כך למשל, לא פעם אנחנו יכולים למצוא יצירות גרפיטי שונות אשר מצוירות על פני קירות של מבנים, גדרות, חומות ומקומות אחרים. כאמור, מדובר על יצירות שמקבלות אישור של הרשויות או לחילופין, אותן רשויות מוכנות להעלים עין ולאפשר לאמנים לצייר מבלי למחוק להן את היצירות, מתוך הבנה זה מוסיף לנוף האורבני. אפילו אם מדובר ביצירות מחאה או אחרות.

לאן ומתי זה יכול להתאים

צריך לומר, באופן עקרוני כל יצירה שמשתייכת להגדרה של אומנות אורבנית, יכולה להתאים לכל מקום. העניין הוא כמובן באיזו יצירה מדובר וכיצד אנחנו בוחרים להשתמש בה. מן הסתם, אם אנחנו נחליט לצייר גרפיטי על חומות של בית קברות או מקום אחר, זה יכול להיות בעייתי. כמו כן, אם אנחנו בוחרים להציב יצירה במקום בו נעשים עבודות או שימושים שונים.

לכן, היצירות יכולות להתאים למקומות שונים באופן ספציפי, כאשר לא פעם הן ישתלבו במקום עם המבנים השונים, עם דברים אחרים שנמצאים בו. כך למשל, אנחנו נמצא לא פעם פסלים שמשתלבים בגינות ציבוריות, שדרות, רחובות, טיילות ומקומות אחרים.

צריך לומר, הרבה פעמים גם נהוג להשתמש ביצירות כאלה ואחרות תוך התאמה למבנים במקום ואפילו דואגים להשתמש בהם לצורך כך עבור תמונות לבית המעוצבות בסגנון ייחודי. מן הסתם, אם יש אפשרות אז נוקטים עמדה משותפת עם בעלי המבנים השונים, על מנת שהם גם יעזרו בקבלת החלטה איזו יצירות להעמיד במקום, בסביבת אותם מבנים.