הסיבות להיווצרות אבנים בכליות

אבנים בכליות זו תופעה נפוצה למדי. היא מאופיינת בסימפטומים מסוימים, ומטופלת בשיטות שונות שנועדו להעלים את האבנים מהכליות. כאשר מדובר על תושבים במדינות מפותחות מרבית האבנים מכילות מלחי סידן. ואילו יתר האחוזים הם חומצה אורית, סטרוביט ומרכיבים נוספים. מה שגורם להיווצרות של האבנים הללו זה הפרשה מוגברת של חומצה אורית, סידן ושל מלחי אוקסלט בשתן. אבני סטרוביט הן אבנים שנוצרות במרבית המקרים בגין זיהום חיידקי כרוני.

גורמים נוספים להיווצרות אבנים בכליות

יש אנשים שלוקים בתסמונת מולדת שאחראית על ייצור אבנים בדרכי השתן. במחלת הציסטונוריה אלו אבני ציסטין. יש מקרים נדירים הם האבנים הן תופעת לוואי שנגרמת בגין טיפול תרופתי. לדוגמה, תרופה נגד נגיף האיידס. יש רשימה מסוימת של מצבים רפואיים שגורמים לנטייה לייצור מוגבר של אבנים בדרכי השתן ובכליות. לדוגמה, פעילות יתר של ההיפרפראתירואידיזם – בלוטת יותרת התריס, עודף ויטמין D, תוספי סידן, מחלת הסרקואידוזיס, מחלה ממאירה, מחלה במעי הדק, גאוט, תרופות מסוימות שמשפיעות על חומציות השתן.

אבחון וטיפול מתאים

במידה ואדם מתמודד עם סימפטומים שמעוררים חשש כי מדובר על אבנים בכליות, עליו לפנות לבירור ולאבחון מדויק. יש מקרים שונים וכך גם דרכי טיפול באבנים בכליות מותאמות בהתאם למצב, לחומרת התופעה וכן לרצונו של החולה. יש מקרים רבים בהם החולה יופנה לניתוח להוצאת האבנים שנוצרו בכליות. לעומת זאת במקרים אחרים אפשר יהיה לבצע פעולה שנועדה לרסק את האבנים. המטרה היא להתגבר על הכאבים ועל הנזקים שהאבנים עלולות לגרום, ולאפשר לאדם לנהל את שגרת היום שלו בצורה תקינה, בלי להינזק מהאבנים בכיס המרה.

להכיר את מגוון אפשרויות הטיפול

כאשר האבנים כבר קיימות וגורמות לתופעות שונות אין הרבה ברירה כי אם לבצע טיפול מתאים. חשוב לבצע אבחון אבנים בכליות ע"י גורם מקצועי, להכיר את האופציות הקיימות, ולהימנע במידת האפשר מטיפול פולשני. במידה ויש צורך לבצע פעולה כירורגית יש לדעת כי מרבית הטיפולים כיום מתבצעים בשיטה זו, והיא מאפשרת למטופל לעבור את הטיפול בצורה יעילה ובטוחה יותר. והיא מביאה לכך שתקופת ההחלמה תהיה קלה ומהירה יותר. כמו כן יונחה המטופל על אורח חיים מתאים כדי למנוע היווצרות אבנים בכליות בעתיד.