התמודדות עם פוסט טראומה – איך עושים את זה?

לא מעט אנשים מוצאים את עצמם, מסיבות כאלה ואחרות, מתמודדים עם מצבים של פוסט טראומה. מדובר על מצב נפשי שמושפע מאירוע מסוים שהתרחש בעבר ומשפיע לא רק על ההיבט הנפשי אלא גם על היבטים נוספים שלהם, כולל דברים שגרתיים למדי במהלך היום יום. 

למשל, אנשים שחוו מלחמות או מבצעים צבאיים, ייתכן ויחזרו מהם לחיים שגרתיים ואחרי שנים יגלו שהם מתמודדים עם פוסט טראומה שבאה לידי ביטוי, בין היתר, בכך שהם לא יכולים לישון בחושך, לא יכולים לשמוע רעשים מסוימים ואפילו מתקשים בקיום יחסים חברתיים, זוגיות ואפילו בקיום יחסי מין עם בנות הזוג שלהן. בין אם זה בהיבט הפיזי של הפעולה ובין אם זה בהיבטים אחרים שיכולים להשפיע. 

התמודדות עם פוסט טראומה דורשת הרבה מאוד כוח נפשי, הרבה מאוד מאמץ ומשאבים, היא מחייבת גם לא התבוננות על דברים פנימיים שיכולים להשפיע בצורה כזו או אחרת על ההתנהלות היומיומית. 

איך עושים את זה נכון?

בשביל להתמודד עם פוסט טראומה, אנחנו צריכים לפנות אל גורם מקצועי שמוסמך לטפל בתופעה שכזו. לשם כך, יש לפנות למישהו שיכול לעזור, בין אם זה בפוסט טראומה, בין אם זה בהשפעות שלו, וכן הוא צריך להכיר את הנסיבות מהן הוא נוצר. 

יניר טל פסיכותרפיסט משתף מניסיונו כי חשוב להבהיר עוד נקודה והיא, פוסט טראומה היא התמודדות ארוכה. היא יכולה להימשך במשך שנים רבות, לכן חשוב מאוד להיות מוכנים להשקיע בתהליך, ולא לוותר גם אם נדמה שמדובר בתהליך קשה. בסופו של דבר, אם לא מוותרים אז אפשר לשנות באופן מהותי את שגרת החיים. 

אפשר כמובן שההתמודדות תלווה בשימוש באמצעים שונים, על פי הוראות המטפלים, למשך תקופת זמן מסוימת.

אהבתם את המאמר? שתפו אותו בין חברים

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

אולי יעניין?

אירוח בקיבוצים

אם אתם מתכוונים לעשות טיול בצפון ואתם מחפשים מקום להתארח בו, יש לא מעט אפשרויות אירוח בצפון. אחת מאפשרויות האירוח שקיימות עבור מי שמגיע לצפון

קרא עוד»
דילוג לתוכן