מצאתם חורים בבגדים – כך תדבירו נגד עש

עש הוא חרק מזיק הפעיל בעיקר בלילות וגורם לנזק לבגדים. מי שרואה שבבגדים השונים שלו קיימים חורים והתופעה מתרחבת ומתפשטת, מחפש את הגורם לכך ומסתבר שמדובר בעש המתיישב בארונות הבגדים.

הימצאותם של זחלי או פרפרי עש בבית

בשלב שהעש הוא זחל, הוא מחפש מוצרים כמו בגדים, נכנס בתוכם וכך יוצר בהם את החורים במיקומים שונים כיוון שהוא מעוניין בחוטים שמהם מיוצר הבגד. קיומם של זחלים או פרפרי העש בבית מצריך הדברה בדומה להדברת פרעושים בבית, כיוון שהם מטילים ביצים וכך הכמות שלהם בבית הולכת וגדלה.

רצוי לטפל בנושא מיד עם ההכרה בעובדה שמדובר בעש כדי לעצור את המצב הבעייתי מוקדם ככל האפשר.

בשלב ראשון חשוב לוודא שאכן מדובר בעש ולא במזיק אחר. סימני ההיכר שלהם הם העובדה שנוצרים חורים בבגדים, כשמוצאים פרפרים או זחלים במיקומים שונים בארונות הבגדים או שאריות שלהם כמו פקעות, נשלים וקורים אשר העש טווה מסיבי הבגדים. ברוב המקרים הם ממוקמים במקומות מסתור בתוך המגירות או הארונות כיוון שהאור מפריע להם.

הדברת עש

ההדברה האפקטיבית נגש עש כמו הדברת פרעושים בגינה מתבצעת בריסוס או בחומרי ג'ל להדברה ירוקה בכל מקום שבו הם נמצאים באופן ממוקד בכל פינה אפשרית. במהלך ההדברה, המדביר מפזר בשטח מלכודות פרומון כדי ששאריות העש יילכדו בהם.

עד לפני כמה שנים מקובל היה לבצע זאת באמצעות אבוקת עשן אך עקב העובדה שמדובר בחומר מסוכן, המשרד להגנת הסביבה אסר את השימוש בו.

המטרה היא לבצע ריסוס מקצועי כדי למגר את התופעה וגם למנוע את חזרתם של הזחלים והפרפרים בעתיד לארונות הבגדים כיוון שהם מתפתחים במהירות ויוצרים מצבים שכמות גדולה שלהם נמצאים בכל הארונות בבית.

גורמי הדברה מיומנים ומנוסים שעוסקים בכך לאורך שנים רבות, הם אלה שמסוגלים לבצע עבודה יסודית שתחזיק מעמד לאורך זמן. מומלץ לקבל חוות דעת על מדבירים העוסקים בכך, ביצעו הדברה נגד עש ואכן הבעיה נפתרה.

לאחר ההדברה, חשוב לבצע בארון ניקיון יסודי, לארוז בגדים שאינם בשימוש באריזות וואקום ולאוורר את הביגוד.