טבעות אירוסין – מאיפה נולדה המסורת

בתור זוגות ובתור רווקים אנשים כבר רגילים לראות מסביבם אנשים שאר מתחייבים האחד לשני, כשאר התהליך של ההתחייבות הזה הוא כזה שכולל הצעת נישואין עם טבעת יהלום וכריעה של ברך. אולי לא כל הגברים כורעים ברך נכון להיום, אבל האקט של הוצאת טבעת אירוסין מיוחדת,  שמעוצבת עם יהלום הוא עדיין כזה שרואים בכל פעם מחדש, ודבר זה גורם לחשוב איך בדיוק התחיל כל הטקס הזה, שכולל טבעת שבה יש יהלום והיא כזו שלא מגיעה עם תג מחיר זול בכלל.

עוד מימי רומא העתיקה

טבעת אירוסין היא אינה מנהג שמעולם היה קיים. זהו מנהג אשר הלך והתפתח לו עם השנים והפך להיות אקט שבו שניים מראים את המחויבות שלהם לקראת האקט הסופי של החתונה. בתרבויות שונות לאורכה של ההיסטוריה ישנה עדות לגבי ההצעה של האירוסין ושל הענידה של הטבעת עבור האירוסין על ידי האישה, אבל ככל שהזמן חלף המנהג הזה עבר להיות כזה שמבוצע עבור אנשים בכל סוג של מעמד ולא משהו שמחייב כי מדובר בגבר ואישה בעלי מעמד של האצולה. עדיין, ככל שמדובר בגבר בעל ממון רב, כך צפויה הטבעת להיות כזו אשר הצריכה ממנו השקעה כספית של סכום שאותו לא יכול להוציא כל אדם.

המיקום של הטבעת

למה בכלל עונדים כולם את הטבעת של הנישואין על אותה האצבע? זו אכן שאלה מאוד מעניינת שעליה התשובה קשורה לכך כי הייתה סברה בעבר הרחוק כי דרך האצבע הזו עובר וריד שאר מוביל ישירות אל לב האדם. ברוב המכריע של המקרים הטבעת של האירוסין נענדת על יד שמאל על הקמיצה, אך ישנם מקומות שבהם הענידה הזו של תקופת האירוסים מחליפה את עצמה אל עבר יד ימין לאחר שטקס החתונה הושלם ומדובר כבר באישה נשואה, ויש מקומות שבהם הענידה של טבעת האירוסין היא כזו אשר ממוקמת על יד ימין טרם הנישואין וגם לאחר החתונה. ביהדות אין כלל ציון של ענידת טבעת לשם אירוסין, וההחלה של הנישואין מקבלת תוקף רק על ידי ההנחה של טבעת הנישואין שאיתה מקדש הגבר את האישה.

מעוניינים ברכישת טבעות נישואין או אירוסין מעוצבות ומיוחדות, מוזמנים להציץ בקטלוג של MJM