מניעת סיכון למוות בעריסה / איך למנוע מוות בעריסה

אחד החששות הגדולים ביותר שעומדים בפני הורים הוא, לגלות שהתינוק שלהם נמצא בסכנת חיים בגלל כל סיטואציה שהיא ובפרט בגלל סיטואציה שמוכרת בשם "מוות בעריסה". 

לפני שנסביר מה זה ואיך מונעים מוות בעריסה, צריך לומר, מדובר על מקרים מאוד נדירים בימינו בעבר, כשלא היה מידע נגיש וזמין, אז המקרים היו רבים והיה קשה מאוד למנוע סיטואציה כזו. היום לעומת זאת, הרבה יותר קל להתמודד עם מצב כזה. בין אם זה בגלל שיש יותר מודעות לנושא, ובין אם זה בגלל שיש לנו הרבה יותר כלים שיכולים לעזור למנוע את המצב הזה.

מוות בעריסה הוא מקרה בו תינוק בן פחות משנה, בדרך כלל, מת תוך כדי שינה בעריסה, לרוב מסיבות לא צפויות ולא מוסברות. זה לא מצב שאנחנו בהכרח יודעים להסביר מדוע הוא קרה. מה שכן, מחקרים מלמדים שהסיבה לכך היא שינה על הבטן, ולכן, הם ממליצים להורים לא להניח את התינוק על הבטן כשהוא ישן אלא על הגב.

ההסבר לכך הוא פשוט, שינה על הבטן חוסמת את היכולת של התינוק לנשום לעומת זאת, שינה על הגב מאפשרת לו לנשום בצורה חופשית. תינוקות להבדיל מאנשים בוגרים, לא נוהגים להתהפך לעיתים תכופות ולכן אם נשאיר אותו על הגב, הם ישנו כך.

 

כיצד מונעים מוות בעריסה

כאמור, יש לאפשר לתינוק לישון על הגב ועל על הבטן, אך זה לא הדבר היחידי שיכול למנוע מוות. דבר נוסף קשור להורים והוא, יש להינע מעישון בזמן ההיריון וכן לצמצם את העישון הפסיבי בזמן הריון ואחריו, בוודאי שגם אסור לחשוף את התינוק לעישון פאסיבי בכל גיל שהוא. כמו כן, מחקרים מלמדים שהנקה יכולה לעזור לנו במניעה.

כמו כן, מומלץ לרכוש מגן ראש למיטת תינוק על מנת למנוע זאת.