עשו לכם שיימינג באינטרנט? כיצד לפעול

בעידן הדפוס, כאשר פרסום בעיתון הצריך מאמץ ומשאבים, תופעת השיימינג ברשות הרבים לא הייתה קיצונית. שונים הדברים בעידן הדיגיטלי. מספיק חיבור לאינטרנט ולא יותר מעשר שניות פנויות, כדי לעשות שיימינג לאדם פרטי, לאיש ציבורי או לגוף עסקי. אם נפלתם קורבן לשיימינג באינטרנט, תקראו ותדעו כיצד לפעול. 

פניה למפיץ הפרסום 

במידה השיימינג באינטרנט נעשה בצורה גלויה, לא בעילום שם, כדאי כמה שיותר מוקדם לפנות למפיץ הפרסום. חשוב להעביר את המסר כי אתם רואים בפרסום שיימינג וכי דורשים כי יחדל מיד מהפרסום, ימחק את הפוסטים או התגובות הפוגעניות ולא יחזור עליהם בעתיד. בהחלט לגיטימי גם לדרוש התנצלות. 

פנייה לפלטפורמה 

במידה והפרסום הינו אנונימי, אם לא ידוע מי עושה לכם שיימינג, פנו לפלטפורמה שדרכה הופץ המידע או הפרסום. הודיעו לבעל האתר, לנציג הרשת החברתית או אתר הפורומים כי עליהם להסיר את הפרסום המזיק, את לשון הרע או השיימינג שעשו לכם. לפלטפורמה עצמה אפשר לפנות גם אם ידוע לכם מי אחראי לפרסום, הדברים לא עומדים בסתירה האחד לשני. 

התייעצות עם עו"ד  

שיימינג באינטרנט עשוי להיחשב לעבירה ואם יוכח כי הפרסום מתאים לכללי לשון הרע, אתם זכאים לפיצויים. הטוב ביותר יהיה להתייעץ עם עורך דין המתמחה בנושאי דיבה ולשון הרע. אפשר להתייעץ עם עורך הדין גם אם הפרסום הוסר בינתיים ובהחלט חשוב להתייעץ אם הסרת הפרסום מתמהמהת או שלא הצלחתם לקבל תגובה בפנייתכם להסרת הפרסום הפוגעני. 

תביעה על פי חוק לשון הרע 

בשלב זה, תוכלו לדעת האם רצוי לכם לנקוט בצעד משפטי. תביעה על פי חוק לשון הרע יכולה להביא לפסיקת פיצויים של 50 אלף ₪, אף ללא הוכחת נזק.