קרע במיניסקוס

קרע במניסקוס הוא פציעה נפוצה המתרחשת לעתים קרובות במהלך ספורט. המניסקוס הוא סחוס בצורת C הממוקם במפרק הברך. כאשר המניסקוס נקרע, זה יכול להיות קשה ללכת או לרוץ בגלל כאב וחוסר יציבות.

המניסקוסים הם שני סחוסי סהר בצורת סהר הפועלים כבולמי זעזועים במפרק הברך, מגנים עליו מלחץ וסופגים אנרגיה במהלך התנועה. יש להם קרום סינוביאלי המצפה את חלל המפרק.

המניסקוסים מחולקים לשלושה חלקים:

  • שכבה פנימית, הנקראת המניסקוס המדיאלי
  • שכבה חיצונית, הנקראת המניסקוס הצידי
  • חלק שלישי ביניהם, הנקרא החלק הישר של המניסקוס.

מהם התסמינים לקרע במיניסקוס?

קרע במיניסקוס הוא קרע בסחוס שמצפה את מפרק הברך. זוהי אחת הפציעות הנפוצות ביותר שיכולות לקרות לספורטאים ורצים.

קרעים במניסקוס נגרמים כתוצאה מפגיעה פתאומית או תנועת פיתול, כגון כאשר כף הרגל שלך נוחתת על בור או שאתה קופץ מהתחלה בריצה.

התסמין השכיח ביותר הוא כאב ונפיחות בחלק האחורי של הברך. ככל הנראה הכאב יגבר ככל שתזיז את הרגל או תעמיס עליה. התסמינים מחמירים גם בריצה או קפיצה, וכן על ידי תנועות פיתול או סיבוב.

בהיעדר תסמינים, רוב האנשים יכולים לעבור ארתרוסקופיה בברך בבית חולים כדי לבדוק ולנקות את האזור. אם התסמינים נמשכים, המוצא האחרון הוא לרוב החלפת ברך.

צרו קשר עם ד"ר ליאור לבר>>>

כיצד ניתן לטפל בקרע במיניסקוס?

ניתן לטפל בקרעים במניסקוס באמצעות מנוחה, קרח, דחיסה והגבהה של האזור הפגוע ותרופות אנטי דלקתיות כגון איבופרופן או נפרוקסן נתרן. אם נפיחות, כאב או דימום נמשכים למרות טיפול שמרני, ייתכן שיהיה צורך בניתוח.

קרעים במניסקוס מתרחשים בדרך כלל כאשר הכוח שגורם להם הוא פתאומי וגבוה, כגון כאשר מישהו נופל על הברך או מסובב את רגלו. ניתן למנוע פציעה מסוג זה באמצעות אימון והתניה מתאימים, וכן נעילת נעליים מתאימות לריצה.