איך מטפלים בהתקפי חרדה?

אי אפשר שלא להבחין בהתקף חרדה של אדם או ילד. אם ילדכם סובל מהתקפי חרדה אתם בוודאי ערים לכך שתוך פרק זמן קצר ביותר הילד מתחיל לחוות קושי בנשימה, פחד קיצוני, בחילות, דופק מהיר וסימפטומים נוספים ומבקש שתעזרו לו. מצב זה הינו התקף חרדה.  במאמר זה נרחיב אודות התקפי חרדה והטיפול בהם. 

מהו התקף חרדה?

התקף חרדה נמשך פרק זמן קצר ועיקרו פחד קיצוני המלווה בסימפטומים פיזיים ורגשיים כמו למשל בחילות, דופק מהיר, הזעה, כאבי ראש ועוד. בהיבט ההתנהגותי הילד משדר מצוקה, דאגה קיצונית, ייאוש וחוסר אונים. חרדה אצל ילדים יכולה להוביל לפגיעה בתפקוד שלהם במסגרת החינוכית וקשיים נוספים, כמו למשל קשיי שינה, נסיגה התפתחותית, התפרצויות זעם, הסתגרות ועוד. 

ילדים אינם מצליחים להבין את התקפי החרדה והם חיים בחרדה מתמדת שההתקף יגיע שוב והם לא יצליחו להתמודד איתו. תחושה זו מובילה ילדים רבים לבחור ולהישאר ליד הוריהם ובביתם. הם חרדים להיות במקומות לא מוכרים בהם הם לא יבינו אותם והם לא יצליחו להתמודד עם ההתקף. ילדים אלו גם מפתחים התנהגויות בטחון שעיקרם הימנעות, הליכה עם בקבוק מים, שתמיד יהיה בקרבם תרופה מסוימת, הימנעות מהליכה למקומות רחוקים מהבית ועוד.

טיפול בהתקף חרדה אצל ילדים – CBT ילדים

הטיפול היעיל ביותר לילדים הסובלים ממצב של התקפי חרדה הוא טיפול CBT לילדים. כלומר, טיפול התנהגותי קוגנטיבי שתכניו מותאמים לגילו של הילד. טיפול זה כולל בדרך כלל עד 16 מפגשים ותמיד יכלול גם הדרכת הורים. כאן מדובר על שיטת טיפול קצרה וממוקדת שעיקרה שיפור של תפקוד הילד וזאת על ידי למידת דרכי התמודדות איתו. ישנם מצבים בהם מחליטים לשלב טיפול פסיכולוגי ותרופתי וזאת על מנת להקל על הילד.

במסגרת טיפול CBT הילד ילמד כל מיני טכניקות שיעזרו לו להתמודד עם הפחד שלו והמחשבות השליליות. בהיבט המחשבתי קוגניטיבי הוא ילמד כיצד לראות את הדברים אחרת. כלומר, במקום לראות את השלילי, לראות את החיובי ולדעת שמשהו שהוא עובר לא יוביל אותו למצב מצוקתי בו הוא לא יוכל לשלוט. הילד ילמד כיצד להתמודד עם המחשבות המאיימות שלו ולתפוס מהם מרחק. במישור הפיזי הוא יתרגל טכניקות שונות שיעזרו לו לשלוט בתגובות הגופניות שלו (הרפיות, דמיון מודרך ועוד).