בתי אבות סיעודיים במרכז – למה לשים לב?

האם שאלתם את עצמכם למה אתם צריכים לשים לב כשאתם מביאים את יקיריכם לבית אבות סיעודי במרכז? ישנן כמה דברים שכדאי לבדוק לפני שעוברים למהלך כזה. אופן הטיפול, צוות הרופאים וייחס למטופלים, הם רק חלק ממה שעליכם לבדוק.

בתי אבות סיעודיים במרכז – למה לשים לב?

שאלתם את עצמכם מדוע אנו כל כך בודקים טוב את בית האבות הסיעודי, אליו אנו שולחים את יקירינו? האם צוות המקום המעניק שירותי סיעוד מספיק קשוב למטופלים במתקן שלהם? המון שאלות כגון זה, וודאי שצריכים להישאל ויש לכך חשיבות גדולה לגבי קבלת ההחלטה באשר למוסד הטיפולי.

אופן ההתנהלות באדם סיעודי?

זהו החלק בתוכנית הטיפול הסיעודי בו כל הפעולות. על סמך האבחנה והתוצאה הרצויה, כאן, לאחיות תהיה רשימת בדיקה כיצד לטפל בחולה. זה עשוי לכלול דברים כמו בדיקת סימנים חיוניים כל כמה שעות, הערכת המטופל על ידי שאלת שאלות בסולם הכאב, מתן תרופות וכו'.

חלק זה של תוכנית הטיפול הסיעודי, יותאם בהתאם לחולה, ככל שמצבו של המטופל ישתפר או ישתנה בכל דרך שהיא. כל הטיפול מתועד בקפידה ברשומה הבריאותית של המטופל וישמש לקביעה: האם ניתן לשחררו אם לאו.

כיצד יוצרים תוכנית טיפול בחולה?

תלוי במקום העבודה. תוכניות הטיפול הסיעודי יכולות להשתנות. עם זאת, ברוב המקרים ניתן לצפות שהם יכללו את אותו מידע רלוונטי: האבחנות, התוצאה הצפויה, הוראות סיעוד והערכה.

אבחנות סעד – כיצד זה עובד?

ניקח למשל את ארה"ב: על פי נתוני ארגון האבחון הסיעודי בצפון אמריקה (NANDA-I), אבחנות סיעודיות קובעות רשימה של בעיות בריאות או מצבים איתם מתמודד החולה. מידע זה משמש לקביעת הטיפול המתאים שהמטופל יקבל. 

על מנת לקבוע אבחנה, יש לבצע הערכת חולים יסודית. על פי איגוד האחיות האמריקאיות למשל, הערכה זו צריכה לכלול נתונים פיזיולוגיים, פסיכולוגיים, סוציו-תרבותיים, רוחניים וכלכליים, כמו גם גורמים אחרים באורח החיים של המטופל. 

בנוסף לרישום האבחנות בלבד, תוכנית טיפול טובה, תגדיר אותם כך שלא יהיה בלבול בהמשך הטיפול. כך למשל, דלקת ריאות היא עודף נוזל בריאות וכך האבחנה נעשית באותה הדרך.